Sukcesja | Temat sukcesji w biznesie dotyczy większości firm rodzinnych w Polsce. Na tej stronie zapoznacie się Państwo z kluczowymi kwestiami związanymi z zarządzaniem przedsiębiorstwem rodzinnym, dziedziczeniem oraz prawnymi aspektami sukcesji. Zapraszamy do pobrania Przewodnika po sukcesji, który stanowi kompendium wiedzy sukcesyjnej. Zachęcamy również do zapoznania się z tematami i terminami seminariów i konferencji.

Bądź na bieżąco!SUKCESJA W BIZNESIE – jak przekazać firmę następcom

Temat sukcesji w biznesie dotyczy większości firm rodzinnych w Polsce. Na tej stronie zapoznacie się Państwo z kluczowymi kwestiami związanymi z zarządzaniem przedsiębiorstwem rodzinnym, dziedziczeniem oraz prawnymi aspektami sukcesji. Zapraszamy do pobrania Przewodnika po sukcesji, który stanowi kompendium wiedzy sukcesyjnej. Zachęcamy również do zapoznania się z tematami i terminami seminariów i konferencji.

Zapoznaj się z Przewodnikiem

Produkt innowacyjny

Każda firma rodzinna zadaje sobie na pewnym etapie pytanie: co dalej z dziełem naszego życia? Odpowiedź wydaje się prosta: sukcesja! Jednak przekazanie władzy i zarządzania przedsiębiorstwem to proces skomplikowany i rozłożony w czasie. Przygotowanie następcy, rodziny i całej firmy do przejęcia kontroli wymaga wiedzy i rzetelnego, konsekwentnego działania. Pomocą, którą możesz otrzymać już dziś jest innowacyjny Przewodnik po sukcesji, przygotowany przez zespół ekspertów z firmy PM Doradztwo Gospodarcze. Jest to poradnik biznesowy, audiobook, e-learning oraz dwie aplikacje komputerowe NOE i NEO, które pomagają przygotować każdą firmę rodzinną do tematu sukcesji.

Sukcesja

Sukcesję w firmie rodzinnej możemy rozumieć jako przekazanie władzy, kontroli następnemu pokoleniu, przy zachowaniu własności w rękach rodziny. Sukcesja jest skomplikowanym, długim i wieloetapowym procesem, wymagającym strategicznego planowania i zarządzania. Jest też kluczowym warunkiem przetrwania i rozwoju rodzinnego biznesu. Ocenia się, że proces sukcesji przeciętnie trwa kilka lat.
Aż 79% polskich przedsiębiorstw nie ma jeszcze planu dziedziczenia firmy i przekazania jej następcom. Często wynika to z przekonania nestorów, że można z tym sobie poradzić samodzielnie, ale także z nieznajomości oferty wsparcia i doradztwa zewnętrznego lub niechęci do wprowadzania obcych osób w najistotniejsze sprawy firmy.
Uczestnikami sukcesji, a więc osobami zaangażowanymi w zmianę sukcesyjną (czynnie lub biernie) są nie tylko nestorzy i sukcesorzy, ale także pozostali współwłaściciele firmy rodzinnej (np. spoza rodziny), członkowie rodziny, pracownicy, a nawet klienci i dostawcy. Wszyscy oni będą zainteresowani nadchodzącą zmianą, będą także odczuwać jej skutki.
Jednak najgłębsza, wręcz fundamentalna zmiana, dotyczyć będzie nestora i sukcesora. W ich przypadku nie chodzi tylko o dziedziczenie przedsiębiorstwa. Sukcesja wiązać się będzie ze zmianą statusu zawodowego i materialnego, roli i pozycji społecznej, pozycji w rodzinie oraz zmianą prowadzonego stylu życia. Zarówno nestor, jak i sukcesor muszą się do pełnienia tych nowych ról przygotować.

Wydarzenia

Aby przybliżyć Państwu ideę "Przewodnika po sukcesji w firmach rodzinnych" proponujemy spotkania, na których poruszać będziemy tematykę sukcesyjną. Dla rozszerzenia wiedzy i umiejętności niezbędnych do sprawnego przeprowadzenia tej zmiany w firmie zaprosimy Państwa także na warsztaty oraz szkolenia, organizowane dla Państwa wygody w różnych miastach Polski.

TWÓRCY

„Przewodnik po sukcesji” to wynik pracy doświadczonych doradców, obracających się w świecie firm rodzinnych. Wśród autorów narzędzia są właściciele firm rodzinnych, akademicy, członkowie zarządów, doradcy z wieloletnim doświadczeniem z zakresu strategii, organizacji, prawa, finansów i zasobów ludzkich. Znaczący wkład w poradnik sukcesyjny mają firmy rodzinne, które przetestowały narzędzie i podzieliły się z życia wziętymi wskazówkami.

Blog

Każda firma rodzinna zadaje sobie na pewnym etapie pytanie: co dalej z dziełem naszego życia? Odpowiedź jest prosta: sukcesja! Jednak przygotowanie się na sukcesję jest trudnym i skomplikowanym procesem, które powinno być rozłożone w czasie i niezwykle rzetelne.
Relacja i film z konferencji "Sukcesja w biznesie"
Andrzej Bocheński
Zapraszamy do obejrzenia relacji z konferencji "Sukcesja w biznesie" . Wydarzenie zamknęło trzyletni projekt "Przewodnik po sukcesji w firmach rodzinnych", który był realizowany na terenie całej Polski. W konferencji wzięło udział ponad 150 przedstawicieli firm rodzinnych. Była różnorodność tematyczna, było ciekawie i ....rodzinnie. W tym…
Czytaj więcej...
Konferencja SUKCES(ja) w firmach rodzinnych, 25 września 2015, Kraków
Andrzej Bocheński
Rodzinność biznesu może być traktowana, jako element przewagi konkurencyjnej, ale może być również czynnikiem generującym dodatkowe wyzwania. Uwydatniają się one ze zwiększoną siłą w sytuacji, kiedy nadchodzi pora na zmianę pokoleniową, czyli na sukcesję. Sukcesja jest niezbędnym warunkiem przetrwania firmy rodzinnej i zachowania przez nią…
Czytaj więcej...
PM Doradztwo Gospodarcze
Andrzej Bocheński
PM Doradztwo Gospodarcze sp. z o.o. istnieje na rynku już od 1997 r. Szczególnie oraz osobiście podchodzimy do tematu sukcesji w firmach rodzinnych. O działalności PMDG wypowiadają się doradcy firmy oraz klienci, którzy nam zaufali. Projektując konkretne rozwiązania w procesach doradczych przede wszystkim patrzymy na…
Czytaj więcej...
Sukcesyjne historie
Andrzej Bocheński
Jak ma postąpić Nestor, który marzy o zasłużonym odpoczynku? Przygotowaliśmy animowany film przedstawiający historię Janusza Zaradnego, który postanowił przekazać zarządzanie firmą w ręce swoich dzieci. Dzięki Przewodnikowi po sukcesji w firmach rodzinnych oraz aplikacjom NOE i NEO określił w jak to zrobić. Zapraszamy do oglądania!
Czytaj więcej...
Specyfika zarządzania finansami w firmach rodzinnych
Andrzej Bocheński
Firma rodzinna to bardzo specyficzna organizacja. Bardzo często pomiędzy, zarówno pracownikami związanymi z rodziną, jak i tymi spoza rodziny, występuje niejasny podział obowiązków i odpowiedzialności. Nierzadkie są sytuacje, w których nestorzy, ich dzieci czy rodzeństwo po prostu w firmie są. Nie mają konkretnego stanowiska, trudno…
Czytaj więcej...

Kontakt

PM Doradztwo Gospodarcze sp. z o.o.
ul. Wallek-Walewskiego 4/2
30-094 Kraków
e-mail: sukcesja@pmdg.pl
tel. 12 395 74 00
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego