Pobieranie

Dziękujemy za zainteresowanie projektem “Przez sukcesję z Przewodnikiem” oraz materiałami przygotowywanymi przez naszych doradców.
Aby pobrać materiały uprzejmie prosimy o wypełnienie poniższego formularza

DZIELIMY SIĘ WIEDZĄ

Dzielenie się wiedzą w sferze procesów sukcesyjnych jest świadomym działaniem naszych ekspertów zmierzającym do tego, by pomóc lepiej dostrzegać swoją sytuację rodzinom biznesowym, nestorom i sukcesorom. Staramy się, by dzieląc się wiedzą była ona przekształcana w formę, która może być zrozumiana, przyswojona i wykorzystana przez odbiorców.

Wypełnij formularz i pobierz bezpłatne materiały na temat sukcesji

Jakie materiały do pobrania przygotowaliśmy?

1. Praktyczne aspekty ustawy o zarządzie sukcesyjnym

Celem ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej jest ochrona przedsiębiorstw przed skutkami śmierci prowadzących je osób. Zarząd sukcesyjny to forma tymczasowego zarządu przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy. Wykonuje go zarządca sukcesyjny wskazany przez przedsiębiorcę za życia albo powołany po jego śmierci przez uprawnione do tego osoby. Ustawa wprowadziła kompleksowe rozwiązania, dzięki którym działalność firm jednoosobowych i spółek cywilnych może być kontynuowana mimo śmierci przedsiębiorcy. Materiał prezentuje w przystępnej formie praktyczne aspekty zarządu sukcesyjnego.

2. Formy prawne prowadzenia biznesu w kontekście sukcesji

Z punktu widzenia firm rodzinnych oraz procesów sukcesyjnych każda z form prawnych ma dobre i słabe strony. Warto przed rozpoczęciem procesu zmiany pokoleniowej rozpoznać potencjalne możliwości i uwarunkowania przekształceń formy prawnej rodzinnego biznesu, z zależności od przyjętych przez właścicieli kryteriów, takich jak forma i skala opodatkowania, zakres odpowiedzialności właścicieli za zobowiązania firmy oraz możliwości zbywania i spadkobrania udziałów. Materiał prezentuje w formie tabelarycznej charakterystyki dostępnych form prawnych prowadzenia aktywności biznesowej.

3. Przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej

Jedną z najpopularniejszych form aktywności biznesowej jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Ale z punktu widzenia sukcesji – mimo ustawy zarządzie sukcesyjnym – nie jest to forma idealna. Przed rozpoczęciem procesu zmiany pokoleniowej warto rozważyć jej przekształcenie. W zależności od wybranej, docelowej formy prawnej oraz innych uwarunkowań sposób przekształcenia może wymagać odmiennych działań prawnych i nieść odmienne skutki w różnych aspektach aktywności biznesowej. Materiał prezentuje w formie tabelarycznej możliwości przekształceń jednoosobowej działalności gospodarczej do innych form prawnych.

4. Przykłady sukcesji

Zmiana pokoleniowa to jedna z najtrudniejszych zmian, do jakich dochodzi w firmach rodzinnych. Doświadczenia sukcesyjne w naszym kraju są znikome, a o sukcesach i porażkach sukcesyjnych rzadko się dowiadujemy. O ile procesy biznesowe są powtarzalne, a więc mogą być poprawiane i optymalizowane, o tyle proces sukcesji następuje najczęściej tylko raz w danym pokoleniu, a każdy taki proces jest unikalny. Warto zatem poznać przykłady udanych i nie udanych procesów sukcesyjnych, by poznać doświadczenia firm, które już zmierzyły się z tym wyzwaniem.

Zaprojektuj przyszłość swojej firmy już dziś!

Projekt “Przez SUKCESJĘ z Przewodnikiem” kierujemy do firm rodzinnych, które już dziś chcą zapewnić sobie pewne jutro.

W ramach projektu oferujemy dofinansowane w 87% kompleksowe wsparcie doradcze oraz przygotowanie i inicjację wdrożenia planu sukcesji, które zapewnią spokojną przyszłość Twojemu  biznesowi.

Wraz z gronem ekspertów stwórz w 4 krokach plan sukcesji idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy.

Trochę statystyk:

Z naszego projektu skorzystały już ponad

42 firmy

Łącznie z projektu może skorzystać

160 firm

Projekt trwa do końca

2023r.

Jakie opinie mają o nas uczestnicy projektu?

„Jako przyszły sukcesor zawsze widziałam jeden minus firmy rodzinnej – emocje. W biznesie zarządzanym przez członków rodziny, warto emocje odłożyć na bok. Ze pomocą przyszli nam specjaliści - doradcy sukcesyjni, pod których okiem w ramach projektu zaczęliśmy zupełnie inaczej, otwarcie rozmawiać o przyszłości firmy, ale też o tematach trudnych, które do tej pory stanowiły tabu.”
Patrycja Cyganek
sukcesorka, Syncret Jewellery
„Udział w projekcie pozwolił na analizę funkcjonowania mojej firmy i uporządkowanie tematyki zmiany pokoleniowej. Wspólnie z konsultantami wypracowaliśmy między innymi zasady delegowania uprawnień i odpowiedzialności pracownikom firmy, a w szczególności mojej córce – sukcesorce, która szkoli się i zdobywa wiedzę by w przyszłości przejąć zarządzanie firmą.”
Anna Broszkiewicz
nestorka, Biuro Rachunkowe Anna Broszkiewicz

Wypełnij formularz i pobierz bezpłatne materiały na temat sukcesji