Spółki komandytowe w podatkowej pułapce
r.pr. Łukasz Maciukiewicz
Wiele firm rodzinnych zdecydowało się na prowadzenie aktywności gospodarczej w formie spółek komandytowych, kierując się z jednej strony atrakcyjnym opodatkowaniem wspólników, a z drugiej bezpieczeństwem majątku prywatnego, ze względu na zakres odpowiedzialności. Dość niespodziewanie i bardzo szybko do polskiego porządku prawnego wprowadzone zostały przepisy, na mocy których od 1 stycznia 2021 roku spółki komandytowe – mimo iż są spółkami osobowymi – stały się podatnikami podatku od osób prawnych (CIT).
Po wejściu w życie stosownej ustawy, oprócz opodatkowania na poziomie spółki, w dalszym ciągu opodatkowani są wspólnicy spółki komandytowej, z tym, iż występuje pewne zróżnicowanie w zależności od tego czy wspólnik pełni rolę komplementariusza czy komandytariusza. I tak:
- Komplementariusz w spółce komandytowej ma prawo do odliczenia od podatku od wypłaconego mu zysku, podatku CIT zapłaconego przez spółkę w wysokości odpowiadającej procentowemu udziałowi w zysku komplementariusza. W praktyce więc, wypłata zysku na rzecz komplementariusza nie powinna skutkować dwukrotnym opodatkowaniem.
- Jeżeli zaś chodzi o pozycję komandytariusza, to ustawa zwalnia od podatku dochodowego kwotę stanowiącą 50% przychodów uzyskanych przez komandytariusza z tytułu udziału w zyskach w spółce komandytowej, nie więcej jednak niż 60 000 zł w roku podatkowym odrębnie z tytułu udziału w zyskach w każdej takiej spółce komandytowej, w której podatnik jest komandytariuszem.
By jednak komandytariusz mógł skorzystać ze zwolnienia musi on dodatkowo spełnić następujące przesłanki:
- nie może posiadać bezpośrednio lub pośrednio więcej niż 5% udziałów (akcji) w spółce będącej komplementariuszem tej spółki komandytowej,
- nie może być członkiem zarządu komplementariusza spółki komandytowej,
- nie może być podmiotem powiązanym ze wspólnikiem lub członkiem zarządu komplementariusza spółki komandytowej.
Liczba warunków do spełnienia, sprawia, że zwolnienie dla komandytariuszy w praktyce dotyczyć będzie tylko tych spółek komandytowych, w których komplementariuszami są osoby fizyczne.
Nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2021 r., jednak zgodnie z art. 12 Ustawy spółki komandytowe mogły postanowić, że nowe zasady w zakresie przychodów i kosztów związanych z uczestnictwem w tej spółce, będą stosowane w stosunku do nich od 1 maja 2021 roku. Konsekwencją powyższego „postanowienia” jest odroczenie aż do 1 maja 2021 r. uzyskania przez taką spółkę komandytową statusu podatnika CIT.
By skorzystać z analizy realnych dla danej firmy konsekwencji podatkowych wprowadzonych zmian oraz by skorzystać z doradztwa prawnego wskazującego jak firma rodzinna prowadząca działalność gospodarczą w formie spółki komandytowej może zareagować na wprowadzone zmiany zapraszam do uczestnictwa w projekcie „Przez Sukcesję z Przewodnikiem”.