weź udział w projekcie, a nasi doradcy...
...przygotują diagnozę
potrzeb wsparcia,
by jak najlepiej dopasować usługi doradcze i szkoleniowe do Twoich potrzeb.
...pomogą Ci wypracować strategię sukcesji,
by zaplanować proces sukcesji, z uwzględnieniem uwarunkowań Twojej firmy i rodziny.
...podpowiedzą jak
rozpocząć działania,
by realizując je konsekwentnie, przeprowadzić z powodzeniem proces sukcesji.
O Projekcie
“Przez Sukcesję z Przewodnikiem”
W przygotowaniach do procesu sukcesji przedsiębiorcom rodzinnym przydatne może być wsparcie doradców, którzy – w ramach projektu dofinansowanego ze środków UE – zdiagnozują sytuację w firmie oraz wskażą potencjalne zagrożenia i szanse. Wsparcie doradców pozwoli również na zewnętrzny, obiektywny ogląd poziomu profesjonalizacji firmy i jej gotowości sukcesyjnej w poszczególnych obszarach. To zaś może stać się podstawą przygotowania planu (strategii) sukcesji i jej wdrożenia.
1Pierwszym działaniem w ramach projektu będzie analiza stopnia przygotowania firmy do procesu sukcesji, której celem jest diagnoza potrzeb wsparcia doradczego i szkoleniowego w tym procesie. Praca doradców w tym zadaniu będzie prowadziła do uzyskania zobiektywizowanej wiedzy o orga-nizacyjnej, finansowej i prawnej kondycji firmy rodzinnej, a w konsekwencji do wskazania tych obszarów, dla których wsparcie doradczo-szkoleniowe będzie najbardziej istotne. Doradcy przeznaczą na to działanie do 26 godzin.
2 Zasadniczą część wsparcia w projekcie stanowić będą działania doradcze , przy czym oferowane wsparcie będzie dostosowane do potrzeb firmy, wykazanych na wcześniejszym etapie. Ostatecznym celem tego zadania będzie
wspólne – doradców, rodziny właścicielskiej i kierownictwa firmy – wypracowanie strategii sukcesyjnej. W tym etapie każdej firmie doradcy poświęcą do 53 godzin doradczych.
3 Kolejnym zadaniem projektu będzie przejście od planowania do działania, czyli zainicjowanie wdrożenia zmian przyczyniających się do skutecznego przeprowadzenia procesu sukcesji. Wdrażanie działań pro-sukcesyjnych może być działaniem długotrwałym, a zmiany otoczenia i bieżącej sytuacja firmy i rodziny może wymagać aktualizacji wypracowanej strategii. Doradcy będą asystować w tych działaniach oferując do 12 godzin wsparcia. Łączny czas trwania pierwszych trzech etapów projektu szacowany jest na jeden kwartał.
4 Ostatnim elementem projektu będzie monitoring postępów we wdrażaniu planu sukcesji. Doradcy po kwartale i po roku od rozpoczęcia wdrożenia będą pozyskiwać informacje o rezultatach wdrażania strategii sukcesji oraz badać przyczyny ewentualnych problemów i odstępstw od planu.
obszary wsparcia do wyboru:

Organizacja
strategia, zarządzanie, struktury i ład organizacyjny, procesy biznesowe, systemy informacyjne

Finanse
wycena firmy, standing finansowy, koszty i skutki podatkowe sukcesji, bezpieczeństwo finansowe

Prawo
audyt prawny, przekształcenia, ład prawny, uwarunkowania i skutki prawne sukcesji, plan awaryjny

Psychologia
personalne aspekty sukcesji, analiza kompetencji, polityka personalna, rozwiązywanie konfliktów
O Sukcesji
Sukcesja – określana także mianem zmiany pokoleniowej – jest niezbędnym warunkiem przetrwania firmy rodzinnej i zachowania przez nią rodzinnego charakteru. Sukcesja najczęściej rozumiana jest jako dynamiczny proces zachodzący między dwiema generacjami, którego celem jest przekazanie młodszemu pokoleniu wiedzy, władzy i własności z zachowaniem indywidualnych dla danego biznesu i rodziny wartości, ważnych dla obu stron procesu. Proces ten ma także wpływ na kondycję firmy, relacje pracownicze i rodzinne. Realizacja procesu sukcesji wymaga ze strony rodziny założycielskiej zarówno determinacji, jak i zrozu-mienia potrzeby tej zmiany w przedsiębiorstwie. O ile stawianie czoła wyzwaniom działalności gospodarczej jest rutynową praktyką przedsiębiorcy, o tyle problematyka sukcesyjna sytuuje się w bliżej nieokreślonej przyszłości, wśród obszarów nie do końca uświadamianych, nieakceptowanych lub wypieranych ze świadomości.
Bariery sukcesyjne w naszym kraju wynikają głównie z młodego wieku firm rodzinnych i braku przygotowania do skutecznego przeprowadzenia zmiany międzygeneracyjnej. Niewielu założycieli przedsiębiorstw ma świadomość tego, jak złożony, trudny i czasochłonny jest proces sukcesji. Powszechny wydaje się brak świadomości o konieczności stworzenia planu obejmującego przygotowanie do tej zmiany nestora, sukcesora, rodziny i wreszcie samej firmy. Właściciele pragnący przekazać firmę rodzinną sukcesorowi powinni w pla-nowy sposób zadbać o to, aby następca przejął firmę ze strategicznie zdefiniowanymi kierunkami rozwoju, dobrze zorganizowaną, uporządkowaną pod względem prawnym i finansowym, a także zatrudniającą kadrę o wysokich kompetencjach, utożsamiającą się z wizją rodzinnego biznesu. Dzięki konsekwentnej realizacji takiego planu firma ma szanse na pozostanie w rękach rodziny i na pomyślny rozwój przez następne pokolenia.
Sposoby przekazania firmy sukcesorowi przez nestora są tak różne, jak różne są sytuacje osobiste, rodzinne i biznesowe właścicieli firm rodzinnych. Ponadto proces sukcesji najczęściej opiera się na założeniu, że sukcesor sprosta oczekiwaniom nestora i rodziny założycielskiej, co nie zawsze okazuje się prawdą. Jeśli dołożyć do tego powszechne oczekiwanie „sprawiedliwych” rozwiązań sukcesyjnych, łatwo wysnuć wniosek, że nie ma uniwersalnej recepty na udaną sukcesję. Jednak najbardziej pożądanym modelem sukcesyjnym jest stopniowe, ewolucyjne przekazywanie wiedzy i wła-dzy, a ostatecznie także własności. Ten styl „zmiany warty” daje odchodzącemu nestorowi szansę na upewnienie się o trafności wyboru następcy, sukcesorowi natomiast stwarza pole do rozwoju swoich kompetencji, realizacji własnych pomysłów i kreowania rozwoju firmy przy życzliwym wsparciu nestora. W obu przypadkach indywidualne doradztwo, jest nieocenionym wsparciem.
Zespół Doradców
Ewa Iskierka, psychologia
Jestem psychologiem i mediatorką, a w swojej pracy łączę wiedzę o człowieku z praktyką biznesową. Dzięki współpracy z firmą PM Doradztwo Gospodarcze w ramach projektu „Przewodnik po sukcesji w firmach rodzinnych” poznałam specyfikę funkcjonowania firm rodzinnych. Wspólnie przechodziliśmy przez sukcesy i niepowodzenia dzieła sukcesyjnego. Od kilkunastu lat prowadzę własną działalność gospodarczą, wspierając m.in. nestorów i sukcesorów w tworzeniu relacji, umożliwiających efektywną komunikację oraz pomagających w artykułowaniu wzajemnych oczekiwań i obaw. Pomagam także pracownikom firm rodzinnych w rozumieniu i akceptacji sukcesyjnej zmiany. Do obszaru moich zainteresowań należą wszelkie aspekty psychologiczno-personalne towarzyszące sztafecie pokoleniowej.

Andrzej Bocheński, organizacja
Jestem doradcą z kilkunastoletnim i przedsiębiorcą z ponad 30-to letnim doświadczeniem. Moją domeną jest doradztwo w obszarze organizacji i zarządzania, ze szczególnym uwzględnieniem procesów biznesowych, systemów informacyjnych i informatycznych. Od 12 lat prowadzę przedsiębiorstwo rodzinne, zatem wyzwania firm rodzinnych oraz wyzwania sukcesyjne znam z autopsji. Na zaproszenie firmy PM Doradztwo Gospodarcze brałem udział w projekcie „Przewodnik po sukcesji”, w ramach którego poznałem wiele firm rodzinnych, nestorów i sukcesorów, ich problemy i oczekiwania, porażki i sukcesy w sukcesyjnym dziele. To one oraz własne doświadczenia pozwalają mi służyć doradczym wsparciem w przygotowaniu zmiany pokoleniowej w rodzinnych biznesach, w obszarze organizacji i zarządzania.

Jakub Słupiński, organizacja
Jestem przedsiębiorcą od ponad 35 lat, pomysłodawcą i założycielem rodzinnej firmy doradczo-szkoleniowej PM Doradztwo Gospodarcze sp. z o.o. Posiadam doświadczenie zawodowe w zakresie strategii, zarządzania finansami i optymalizacji struktur organizacyjnych. Byłem odpowiedzialny za realizację kilkuset projektów doradczych w tych obszarach. Jako autor koncepcji i zarządzający projektem „Przewodnik po Sukcesji w Firmach Rodzinnych”, zdobyłem doświadczenie, które pozwala mi na dokładne zrozumienie potrzeb firm rodzinnych i ich wyzwań, a co za tym idzie opracowywanie skutecznych rozwiązań, w tym rozwiązań sukcesyjnych, dla przedsiębiorców rodzinnych.

Anna Kasolik, prawo
Jestem adwokatem – partnerem zarządzającym w kancelarii KPLA Kasolik, Pawlus-Łapa adwokacka spółka partnerska. Posiadam ponad dziesięcioletnie doświadczenie w zakresie doradztwa prawnego, świadczonego na rzecz przedsiębiorców z sektora MŚP, w tym również firm rodzinnych. Jestem także certyfikowanym mediatorem przy Sądzie Okręgowym w Krakowie. W ramach praktyki zawodowej świadczę stałą obsługę prawną, obejmującą zagadnienia prawa cywilnego i gospodarczego oraz prawa własności intelektualnej. Doświadczenie w doradztwie prawnym i w mediacjach pozwalają mi także na wsparcie firm rodzinnych w procesach sukcesyjnych. Jestem współautorką książek, bestsellerów w kategorii metodyki prawne: „Metodyka sporządzania umów gospodarczych” i „Metodyka sporządzania pism procesowych”.

Gabriela Pawlus – Łapa, prawo
Jestem adwokatem – partnerem zarządzającym w kancelarii KPLA Kasolik, Pawlus - Łapa adwokacka spółka partnerska. Posiadam ponad dziesięcioletnie doświadczenie w zakresie doradztwa prawnego, świadcząc kompleksową obsługę podmiotów gospodarczych z sektora MŚP, w tym firm rodzinnych. Jestem także certyfikowanym mediatorem przy Sądzie Okręgowym w Krakowie, a posiadaną wiedzę oraz doświadczenie w zakresie mediacji wykorzystuję w codziennej pracy, stosując metody zapewniające skuteczne rozwiązywanie sporów. Doradztwo w obszarze prawa gospodarczego i cywilnego, a także rola mediatora często związane są z problematyką sukcesyjną. Doświadczenie mediacyjne i w doradztwie prawnym pozwalają mi na wsparcie firm rodzinnych w procesie zmiany pokoleniowej.

Michał Babij, prawo
Jestem radcą prawnym i prezesem Małopolskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. W swojej praktyce zawodowej skupiam się przede wszystkim na obsłudze prawnej krajowych oraz zagranicznych przedsiębiorców z sektora MŚP. Moimi głównymi obszarami działania są: prawo cywilne, prawo gospodarcze, prawo spółek oraz prawo własności intelektualnej. Zajmuję się konstruowaniem umów spółek, umów handlowych, opracowywaniem opinii prawnych oraz bieżącą obsługą korporacyjną. Jako mediator przy Sądzie Okręgowym w Krakowie, zajmuję się polubownym rozwiązywaniem sporów pomiędzy przedsiębiorcami. Wielu moich klientów to firmy rodzinne, posiadam więc szerokie doświadczenie w aspekcie prawnym doradztwa sukcesyjnego.

Łukasz Maciukiewicz, prawo
Jestem radcą prawnym, prowadzę własną kancelarię i posiadam kilkuletnie doświadczenie w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców z sektora MMŚP, w tym także firm rodzinnych. Na co dzień świadczę stałą obsługę prawną firm, przede wszystkim w zakresie prawa gospodarczego oraz prawa cywilnego. Pełniąc równolegle funkcję dyrektora w Centrum Arbitrażu i Mediacji działającego przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Krakowie szczególny nacisk w życiu zawodowym i prywatnym kładę na dialog oraz wypracowywanie konsensusu. W swojej praktyce radcowskiej z problematyką sukcesji spotykam się często, pomagając firmom rodzinnym, nestorom i sukcesorom w wypracowaniu efektywnych rozwiązań prawnych, pozwalających na zmianę pokoleniową i utrzymanie biznesu rodzinnego w rękach kolejnych pokoleń.

Adam Sąsiadek, finanse
Jestem menedżerem i przedsiębiorcą z niemal 30-letnim doświadczeniem w zakresie finansów oraz zarządzania w przedsiębiorstwach o różnej wielkości i reprezentujących różne branże. Od kilku lat specjalizuję się w doradztwie dla małych i średnich przedsiębiorstw, często firm rodzinnych. Wspieram je między innymi w przygotowaniach do przeprowadzenia sukcesji w obszarze finansowym, poprzez ocenę jej skutków finansowych oraz optymalizację procesów zarządzania finansami. Dzięki wiarygodnym informacjom przekazywanie wiedzy finansowej między nestorami a sukcesorami przejmującymi zarządzanie może odbywać się w sposób uporządkowany i transparentny. A to pozwala uniknąć ryzyka błędów wynikających z niedostatecznej wiedzy o funkcjonowaniu rodzinnego przedsiębiorstwa.

Michał Regulski, finanse
Posiadam ponad 25-letnie doświadczenie zawodowe, na które składa się wieloletnia praca na stanowiskach menedżerskich, a także własna działalność konsultingowa. Specjalizuję się w doradztwie w obszarach strategii, finansów i kontrolingu. Współpraca z firmami z sektora MŚP, w tym z wieloma przedsiębiorcami rodzinnymi, ugruntowała moje przekonanie, że zapewnienie bezpieczeństwa finansowego firmy i rodziny właścicielskiej podczas procesu sukcesji, jest jednym z warunków udanego przekazania biznesu kolejnemu pokoleniu. To przekonanie i doświadczenie pozwala mi służyć pomocą w planowaniu procesu sukcesji, poprzez projektowanie mechanizmów projekcji i kontroli efektywności działań biznesowych oraz narzędzi pozwalających na podejmowanie wyprzedzających działań regulacyjnych.

Jerzy Puchowicz, finanse
Jestem doradcą, mentorem i interim menedżerem z ponad 30 letnim doświadczeniem zawodowym. Moją specjalizacją jest doradztwo w zakresie zmian w przedsiębiorstwach tj. w procesie sukcesji, zmian strategicznych (w tym restrukturyzacyjnych), w procesie przejęcia lub łączenia przedsiębiorstw oraz w obszarze finansowym. W projektach dotyczących sukcesji firm rodzinnych moją myślą przewodnią jest patrzenie na firmę nie przez pryzmat firmy – dzieła ojców, ale firmy jako dzieła stworzonego dla dzieci i wnuków. W swojej karierze zawodowej uczestniczyłem w ponad 100 różnorodnych projektach, w tym wielu, które można określić jako „nietuzinkowe”.

Paweł Rey, finanse
Jestem przedsiębiorcą z ponad 40-to letnim doświadczeniem biznesowym, które wykorzystuję w doradztwie dla firm od 2013 roku. Specjalizuje się w obszarze finansów, ale też i w organizacji biznesu, tworzeniu i przekształcaniu struktur organizacyjnych. W sferze strategii jestem ekspertem w audytach przedsiębiorstw oraz w planowaniu strategicznym. Ponadto uczestniczyłem w projekcie prowadzonym przez firmę PM Doradztwo Gospodarcze, o nazwie „Przewodnik po sukcesji”, co dało mi wiedzę i możliwość weryfikacji własnego doświadczenia w kontaktach z wieloma firmami rodzinnymi. Swoje doradztwo mogę określić jako przekazywanie doświadczenia praktycznego, z niewielką dawką wiedzy akademickiej.

Jacek Fabisiewicz, finanse
Jestem doradcą z niemal 30-letnim doświadczeniem, początkowo w obszarze finansów, controllingu i strategii. Sukcesywnie, podnosząc swoje kompetencje, zająłem się także działaniami związanymi z optymalizacją procesów operacyjnych (podejścia: KAIZEN i LEAN MANUFACTURING). Moimi klientami były zarówno małe jak i średnie przedsiębiorstwa (w tym przedsiębiorstwa rodzinne) oraz duże zakłady przemysłowe zatrudniające tysiące osób. W wielu przedsiębiorstwach rodzinnych brałem udział w procesie przejmowania odpowiedzialności za prowadzenie firmy przez sukcesorów. Wspomagałem przedsiębiorców w zakresie organizacji zarządzania finansami, organizacji procesów, strategii czy przygotowaniu polityki komunikowania zmian pracownikom.

O Firmie PM Doradztwo Gospodarcze
(lider projektu)
Od 1997 roku pomagamy naszym klientom sprostać wyzwaniom i wspieramy ich w osiąganiu celów biznesowych. Realizujemy to poprzez usługi doradcze, szkolenia i coaching oraz pozyskiwanie dla naszych klientów środków z Funduszy Europejskich. Staramy się zasłużyć na miano „siły sprawczej” sukcesu naszych klientów, dlatego:
- nasi doradcy i trenerzy kładą nacisk na elementy wdrożenia,
- stawiamy na długoterminową współpracę, opartą na zaufaniu i wymiernych korzyściach,
- jesteśmy elastyczni – potrafimy dopasować się do specyficznych potrzeb naszych klientów.
Od końca pierwszej dekady XXI wieku w sposób szczególny nasze działania koncentrują się na doradztwie dla firm rodzinnych, w tym również na kwestiach sukcesyjnych. W latach 2012-2015 byliśmy liderem projektu współfinansowanego z funduszy unijnych „Przewodnik po sukcesji w firmach rodzinnych”. W ramach tego projektu zorganizowaliśmy 25 seminariów i warszta-tów dla właścicieli firm rodzinnych i 3 ogólnopolskie konferencje. Odwiedziliśmy przeszło 170 firm rodzinnych, a nasze doświadczenia doradcze ze współpracy z nimi zawarliśmy w licznych artykułach prasowych i materiałach multimedialnych, a także w kompendium wiedzy sukcesyjnej, którego 1500 egzemplarzy trafiło do rąk polskich przedsiębiorców rodzinnych.
O Kancelarii KPLA Kasolik, Pawlus – Łapa
(partner projektu)
Adwokacka Spółka Partnerska KPLA Kasolik, Pawlus – Łapa została zawiązana w 2016 roku w celu konsolidacji długotrwałej współpracy adwokatów, opierającej się na ich wieloletnim doświadczeniu zawodowym. KPLA oferuje realizację kompleksowej pomocy i doradztwa na rzecz osób prywatnych, podmiotów gospodarczych oraz instytucji w zakresie zróżnicowanych dziedzin prawa, w tym także wsparcia firm rodzinnych w procesach sukcesyjnych.
Kancelaria KPLA oferuje indywidualne podejście do każdego Klienta, oparte na wzajemnym zaufaniu, zaangażowaniu i staranności, będące fundamentem wypracowania wspólnego sukcesu. Profesjonalizm, doświadczenie oraz umiejętność adaptacji do zmieniającej się rzeczywistości zapewnia najwyższy poziom prowadzenia powierzonych spraw. Największą satysfakcję zespołu KPLA stanowi zadowolenie dotychczasowych i przyszłych Klientów.


PATRONAT HONOROWY




PM DORADZTWO GOSPODARCZE sp. z o.o.
ul. Szablowskiego 6
30-127 Kraków
NIP 683-17-81-842
kontakt telefoniczny:
606 117 632
787 916 472
http://www.pmdg.pl
e-mail: biuro@pmdg.pl